Translate

07/03/2015

Петак друге седмице поста


Приклањам колена пред Тобом, као блудни син из старине, Господе и Владико, похитај ми у сусрет и прими ме, и загрливши ме, даруј ми залог Твога Спасења. Уместо најамника, учини ме поново сином Твојим, Спаситељу човекољубиви.
Јутрење – у другу недељу поста

Поуке Светих Отаца

Тада, знајући каква је судбина злог, старај се (да стекнеш) блажену кротост у души својој, хвалећи Христа, учитеља добродетељи и сатрудбенике без којих нисмо кадри чинити добро
Свети Григорије Палама


Богопослану звезду угледавши, мудраци иђаху за сјајем њеним, и држећи је као светиљку, њоме тражаху моћног Цара и стигавши до Непостижнога, обрадоваше се, кличући Му: Алилуја!
Из друге Похвале Богородици

Молитва
Боже, Ти си увек спреман да нам се откријеш пре него што смо ми кадри да видимо дела руку Твојих: отвори очи наше како би увек око себе видели знаке Твога присуства. Буди већма близу нас Господе, чак и када се ми својим гресима удаљујемо од Тебе – буди близу Господе, и дај да осећамо Твоје присуство, иако смо незаслужни и недостојни! Амин.

Читања из Светог Писма

Иса. 7:1-14

БЕСЕДА

о главном пророчанству пророка Исаије 
Гле, дјевојка ће зачети и родиће сина, 
и надјенуће му име Емануил (Иса. 7, 14). 

Ово славно пророчанство о рођењу Господа од Деве изрекао је Боговидац Исаија у тренутку највећег очајања, у коме се налазио Јерусалим. Безбројна војска Сирска и Јефремова беше опколила град около самих зидова градских. Цар Ахаз, без војске и оружја, и Јерусалимљани беху у самртном страху. Срце Ахазово и срце народа његова устрепта као дрвеће у шуми од вјетра. У том часу крајњег очајања царевог изађе Исаија пред цара и по наредби Божјој рече му: не бој се, и срце твоје нека се не плаши. Па онда прорече Исаија, да непријатељи неће узети Јерусалим. Па видећи да му цар не поверова, он му рече, да иште знак, чудо, било с неба или са земље. Али неверни цар не хте искати, но оста при својој сумњи. Тада пророк рече, да ће им Бог дати знак, ма га и не искали. Тај знак односи се на удаљена времена и тиче се спасења васцелог рода људског. Девојка ће зачети и родиће сина, и наденуће му име Емануил, што ће рећи: с нама Бог. Зашто пророк не даде одмах неки знак, да би цар поверовао? Зато што је оно пророчанство о спасењу Јерусалима у часу када је цар мислио да је све пропало, довољно било да се покаже и сила Божја и неверовање царево. А зашто пророк баш у том часу и таквој прилици исказује пророчанство о рођењу Спаситеља? Зато, што ће човечји род у време доласка Спаситеља бити у истом таквом очајању, притешњен и опкољен силама демонским као што је Јерусалим био у томе тренутку. Да ли је пророк споменуо изриком девојку а не жену? Наравно девојку је споменуо. Јер да је реч о жени, какво би то чудо било, и какав знак? Не рађају ли се сви људи од жене? Сва је тежина нагласка на речи девојка. 

Тако свевидећи Бог зна да везује блиско са далеким, и да испуњеним једним пророштвом у садашњости потврђује друго пророштво у будућности. Емануил - с нама Бог - спасао је у Јерусалим онда као невидљиви Бог. Емануел - с нама Бог- спашће род човечји у сличној опасности доцније као ваплоћени Бог, као Богочовек, рођени од Пречисте Деве и Духа Светога. 

О Господе, који даде пророцима силу да виде истину где долази издалека, дај и нама силу да усвојимо ту истину која је већ дошла. Теби слава и хвала вавек. Амин.

1 Мојс. 5:32, 6:1-8

Прич. 6:20-25, 7:1

Богомислена размишљања: Чувај, сине мој, заповијест оца својега и не остављај науке матере своје.
Прич. 6:20

Преузето из књиге „Кроз Часни пост – Мисли за сваки дан“, Манастир Подмаине, 2007.

No comments:

Post a Comment